Planując wizytę w gabinecie dietetycznym często zastanawiamy się czego możemy oczekiwać od dietetyka i w jakim zakresie możemy liczyć na jego wsparcie. Już samo uświadomienie sobie potrzeby zmiany i podjęcie decyzji o zweryfikowaniu dotychczasowych nawyków żywieniowych powinniśmy traktować jako mały sukces. Jest to nasz pierwszy krok na drodze do osiągnięcia zamierzonego celu.
Powody, dla których zgłaszamy się do dietetyka są różne. Czasem chcemy pozbyć się kilku zbędnych kilogramów, by poprawić sylwetkę i samopoczucie, czasem obiecujemy sobie, że porzucimy niezdrowe nawyki żywieniowe i zaczniemy więcej czasu spędzać w sposób aktywny. Często jednak to niedyspozycja zdrowotna lub poważna choroba z sprawia, że korzystamy z konsultacji w gabinecie dietetycznym.
W każdym przypadku kompleksowa opieka dietetyczna powinna obejmować analizę składu ciała, wywiad żywieniowy, analizę wyników badań laboratoryjnych (w niektórych przypadkach zapoznanie się z diagnozą lekarską) i rozmowę, podczas której dietetyk poznaje nawyki żywieniowe, rytm dnia i preferencje pokarmowe Pacjenta. Na tej podstawie możliwe jest przygotowanie profesjonalnego planu żywieniowego. Następnym krokiem jest monitorowanie efektów wprowadzonej dietoterapii i jej ewentualna modyfikacja.
Na tym jednak nie powinna się kończyć rola dietetyka. Większość osób, która bez względu na powody, zdecydowała się na wprowadzenie w swoim życiu zmian żywieniowych, oczekuje wsparcia. Na poszczególnych etapach stosowania diety zdarzają się potknięcia i momenty zwątpienia. Wówczas nawet krótka rozmowa z dietetykiem, która zmotywuje Pacjenta do kontynuowania diety jest nie do przecenienia.
Istotne jest, aby Pacjent miał świadomość, że to do niego należy decyzja o wprowadzeniu zmian i to właśnie on jest odpowiedzialny za przestrzeganie zaleceń. Natomiast dietetyk powinien być osobą, która „wyznacza kierunek”, potrafi podpowiedzieć co zrobić w momentach „kryzysu” ale też zauważy pozytywne zmiany, doceni i będzie dopingował do dalszego zaangażowania.
Taki układ pozwoli na zredukowanie pewnej dawki stresu, która jest nieodłącznym elementem wprowadzania diety. Każda zmiana powoduje u nas jakiś opór. Współpraca z profesjonalnym dietetykiem, który oprócz wiedzy potrafi wykazać się empatią i jest otwarty na Pacjenta sprawia, że stosowanie się do zaleceń nie będzie traktowane przez nas jako przykry obowiązek ale z czasem przyniesie satysfakcję i zadowolenie z osiągniętego celu.